• کوئل چیست؟

  وظیفه اصلی کوئل افزایش ولت است بدین صورت که برق 12 ولت باتری را تبدیل به برق 5000 تا 20000 ولت برای ایجاد جرقه در محفظه احتراق تولید میکند .

   

  ترمینال ورودی کوئل

  برق خروجی از سوییچ وارد ترمینال ورودی کوئل میشود . این ترمینال با علامت + و15 و coil و SW مشخص میشود.

   

  ترمینال خروجی فشار ضعیف کوئل

  برقی که وارد سیم پیچ اولیه میشود پس از مغناطیس کردن سیم پیچ وارد ترمینال خروجی میشود و از انجا وارد دلکو میشود . این ترمینال با علائم – و CB و DIS و1 مشخص میشود.

   

  ترمینال فشار قوی کوئل

  انتهای سیم پیچ ثانویه به این ترمینال وصل میشود تا جریان برق فشار قوی را به خارج از کوئل منتقل کند .

   

  بدنه کوئل

  جنس بدنه کوئل باید ضریب انتقال حرارت بالایی داشته باشد تا حرارت تولید شده توسط سیم پیچ اولیه وثانویه را بتواند به هوای محیط منتقل کند و همچنین سبک باشد . به همین دلیل از الومینیم استفاده میشود.

   

  سیم پیچ اولیه

  به دلیل اینکه حرارت تولید شده توسط سیم پیچ اولیه زیاد است آن را روی سیم پیچ ثانویه قرار میدهند تا بتواند حرارت را به خوبی به بیرون منتقل کند و برای اینکه گرمای آن به سیم پیچ ثانویه منتقل نشود بین ان دو از یک عایق کاغذی استفاده میکنند . قطر سیم حدود یک میلی متر و جنس ان از مس است . تعداد حلقه های ان بین 250 تا 350 حلقه است و مقاومت ان حدود 3 اهم است .

   

  سیم پیچ ثانویه

  این سیم پیچ روی کوئل و زیر سیم پیچ اولیه است . قطر سیم پیچ 0.1 میلیمتر است و جنس ان از مس است . تعداد حلقه های ان بین 15000 تا 30000 حلقه است . نسبت سیم پیچ اولیه به ثانویه 50:1 تا 150:1 است .

   

  هسته

  برای افزایش قدرت مغناطیسی سیم پیچ اولیه از هسته آهنی در کوئل استفاده میشود . جنس هسته از فولاد نیکل منگز دار بوده و باید به گونه ای باشد که پس از قطع جریان برق خاصیت مغناطیسی خود را سریع از دست بدهد .

  این هسته آهنی اگر به صورت یک تکه ساخته شود یک جریان گردابی ناخواسته در ان به وجود می اید که باعث داغ شدن هسته و اتلاف انرژی و کاهش راندمان کوئل میشود . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی انها را به صورت لایه لایه درست میکنند به طوری که دارای ضخامت بین 0.5 تا 1.5 میلیمتر و پهنای 1 سانتیمتر میباشد . لازم به ذکر است که این لایه ها توسط لاک یا پلاستیک نازک نسبت به یکدیگر عایق میشوند .

   

  مقاومت داخلی کوئل

  این مقاومت به صورت سری با سیم پیچ اولیه وقبل از ان درون دلکو قرار میگیرد . این مقاومت در حقیقت جبران کننده تعداد سیم پیچ اولیه را بر عهده دارد واز داغ شدن و سوختن سیم پیچ اولیه جلوگیری میکند . البته دیگر از این نوع استفاده نمیشود زیرا باعث گرم شدن درون کویل ودر نتیجه سوختن سیم پیچ ها میشود .

   

  مقاومت خارجی کوئل :

  در بعضی از کوئل ها قبل از سیم پیچ اولیه مقاومتی قرار میگیرد وکار آن محافظت از سیم پیچ اولیه است . کار ان جبران تعداد حلقه های سیم پیچ اولیه است .

   

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای