تفاوت روغن موتور SM با SN در کارینزو مگ
تفاوت روغن موتور SM و SN چیست؟

بین روغن موتور SN و SM کدام مناسب است؟

برای اینکه بتوانید روغن موتور مناسب خودرو خود را انتخاب کنید، باید به دفترچه اتومبیلتان مراجعه کنید. اگر می‌خواهید موتور خودرو عملکرد مناسبی داشته باشد، باید از روغن موتوری با همان سطح توصیه شده در دفترچه و یا سطحی بالاتر از آن استفاده کنید و هرگز روغن موتورهایی با سطحی پایین‌تر از سطح مندرج در دفترچه خودرو خریداری نکنید.

موتورخودرو، یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین اجزا خودرو است و کارکرد درست ماشین به کارکرد صحیح موتور آن بستگی دارد. بنابراین آشنایی با تفاوت روغن موتور SN و SM در انتخاب بهترین نوع روغن موتور حائز اهمیت است.

آشنایی با انواع روغن موتور و ویژگی‌های مهم برای شناخت بهتر روغن موتور مناسب به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین روغن موتور را برای خودرو خود انتخاب کنید. در این مقاله از کارینزومگ قصد داریم شما را با تفاوت بین روغن موتور SN و SM آشنا کنیم و روش‌هایی برای انتخاب بهترین روغن موتور را در اختیار شما قرار دهیم.

شاخص API:

این شاخص مخفف کلمه American Petroleum Institute به معنای شرکت نفت آمریکا است. این شاخص را با استفاده از دو حرف انگلیسی بیان می‌کنند که نشان دهنده کیفیت روغن موتور است.

شاخص ACEA:

این استاندارد به معنای انجمن خودروسازان اروپا است. برای اینکه بدانید آیا روغن موتور انتخابی شما این استاندارد را دارد یا خیر، می‌توانید به برچسب آن نگاهی بیندازید. اگر روغن موتوری این استاندارد را داشته باشد، روی برچسب آن نماد ACEA نوشته خواهد شد. در کنار این نماد از حروف A تا E و از اعداد 1 تا 8 نیز استفاده می‌شود.

بهتر است بدانید حرف A را برای خودروهای بنزینی، حرف B را برای خودروهای دیزلی سبک، حرف C را برای خودورهای بنزینی و دیزلی سازگار با مبدل کاتالیست و حرف E را برای خودورهای دیزلی سنگین به کار می‎برند.

ویسکوزیته:

ویسکوزیته یا گرانروی به معنای مقاومت مایعات در برابر جاری شدن است. ویسکوزیته یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روغن موتورها بوده و هرکدام از روغن موتورها گرانروی خاص خود را دارند. روغن موتورها را براساس گرانروی آن‌ها به دو دسته سینگل گرید و مولتی گرید تقسیم‌بندی می‌کنند.

  1. سینگل گرید
    برای تعیین درجه ویسکوزیه از اعدادی بین 0 تا 60 استفاده می‌کنند. اگر عدد مربوط به ویسکوزیته تنها دارای یک رقم باشد به معنای این است که این روغن موتور مخصوص چهار فصل نبوده و تنها در هوای سرد یا گرم کارکرد مناسبی دارد. اعداد بین 0 تا 25 برای هوای سرد و اعداد بین 30 تا 60 برای هوای گرم مناسب هستند. این روغن موتورها را سینگل گرید می‌نامند و تنها مخصوص یک نوع از شرایط آب‌وهوایی می‌باشند.
  2. مولتی گرید
    امروزه اغلب روغن موتورها مولتی گرید بوده و برای هر چهار فصل مناسب هستند. در این نوع از روغن موتورها از دو عدد و یک حرف W استفاده شده است. این اعداد معمولا به صورت 10W-40 یا 5W-30 و یا به حالات دیگری نوشته می‌شوند. در این نماد، حرف W مخفف کلمه Winter به معنای زمستان است. عددی که در کنار W قرار گرفته است، نشان دهنده ویسکوزیته روغن موتور در دمای سرد است و عدد دیگر، ویسکوزیته روغن موتور در بالاترین دمای موتور را نشان می‌دهد.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، یکی از شاخص‌های روغن موتور برای درک تفاوت بین روغن موتور SN و SM، فاکتور API است که با استفاده از دو حرف انگلیسی بیان می‌شود. حرف اول در این شاخص نوع سوخت دیزلی یا بنزینی را نشان می‌دهد و حرف دوم بیانگر نوع کیفیت روغن موتور است.

در روغن موتورهای قدیمی این شاخص به صورت SA، SB، SC، SD، SE و SF نشان داده می‌شد که البته این روغن موتورها کیفیت بالایی نداشتند و به همین دلیل استفاده از این روغن موتورها امروزه منسوخ شده است. روغن موتورهای امروزی با استفاده از شاخص‌های SJ، SL، SM و SN تولید می‌شوند.

روغن موتورها با سطح کیفی بالا، قابلیت‌های فنی زیادی دارند و مناسب‌ترین نوع روغن موتور برای خودرو شما هستند. روغن موتور SN و SM، بهترین انتخاب برای خودرو شما می‌باشند. البته کیفیت روغن موتورهای SN نسبت به روغن موتورهای SM بالاتر است و می‌توانید از روغن موتور SN به جای روغن موتور SM استفاده کنید. از آنجایی که کیفیت روغن موتور SN بهتر است، نه تنها هیچ‌گونه آسیبی به موتور خودرو وارد نمی‌کند، بلکه تاثیر بسزایی روی کارکرد مفید موتور دارد.

سعی کنید هیچ‌گاه از روغن موتوری با کیفیت پایین‌تر از میزان نوشته شده در دفترچه خودرو استفاده نکنید. برای مثال اگر در دفترچه خودرو شما روغن موتور SN پیشنهاد شده است، نباید هیچ‌گاه از روغن موتور SM استفاده کنید. بنابراین یکی از عوامل موثر در بهبود کارکرد اتومبیل، تشخیص و انتخاب صحیح روغن موتور SN و SM است.

اشتراک گذاری