تفاوت روغن موتور سیکلت با روغن ماشین چیست؟
 • تفاوت روغن موتور خودرو (بنزینی) با موتور سیکلت

  در مورد این موضوع که آیا روغن موتور خودرو(روغن ماشین) را می توانیم برای موتور سیکلت استفاده کنیم یا خیر اختلاف نظرات بسیار زیادی وجود دارد اما ما قصد داریم در این مقاله با بررسی دقیق دلیل این موضوع را اثبات کنیم.
  روغن موتورها نقش بسیار مهمی در انواع موتورهای خودروهای بنزینی، دیزلی و انجین موتور سیکلت ها دارند. استفاده از روغن موتور برای موتور هر وسیله نقلیه لازم و ضروری است.

  سوالی که همیشه برای اکثر افراد مطرح بوده است، استفاده از روغن موتور بنزینی خودرو برای موتور سیکلت است. اما آیا این کار درست است؟ آیا می توان از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد؟ در ادامه این مقاله از کارینزو قصد داریم تا تفاوت های روغن موتور بنزینی با روغن موتور سیکلت را بررسی کنیم و در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که آیا می توان از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد یا خیر؟


  بررسی ویژگی های روغن موتور بنزینی خودرو

  اصلی ترین وظیفه روغن موتور خودرو روانکاری، جلوگیری از اصطکاک، خوردگی و ساییدگی قطعات خودرو است. روغن موتور می تواند در بهبود راندمان قطعات خودرو نقش مهمی داشته باشد. علاوه بر تمام این موارد روغن موتور بنزینی خودرو نقش مهمی در پاک کنندگی و تمیز کنندگی رسوبات و آلاینده های قطعات خودرو دارد.

  روغن موتور بنزینی خودرو از یک سری افزودنی های مخصوص تشکیل شده است که موجب می شود وظایف روغن موتور، در خودرو به خوبی اجرا شود. این ترکیبات و افزودنی ها موجب می شود تا حرارت ناشی از فعالیت قطعات خودرو خنثی شود و به سایر قطعات آسیب نرسد.

  معمولا گرانروی و ویسکوزیته روغن موتورها با یکدیگر متفاوت است و همین موضوع در سطح کیفی روغن تاثیر می گذارد. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید گرانروی و ویسکوزیته روغن در حدی از اهمیت بالا برخوردار است که طبق آنها، استانداردهای روغن موتورهای بنزینی خودرو مشخص می شود.

  بررسی ویژگی های روغن موتور سیکلت

  موتور سیکلت ها از سیستم ساده تری در مقایسه با موتور خودروها برخوردارند. همین موضوع موجب شده تا روغن موتور سیکلت نیز از افزودنی های ساده تری برخوردار باشد. دقیقا مانند روغن موتور بنزینی خودرو، روغن موتور سیکلت نقش مهمی در روانکاری و کاهش اصطکاک و خوردگی قطعات دارد.

  با استفاده از روغن موتور، تمامی ذرات و آلاینده هایی که در قطعات موتور سیکلت رسوب کرده اند، پاک می شوند و این روغن می تواند خاصیت تمیز کنندگی برای سایر قطعات داشته باشد.
  همانطور که میزان گرانروی و ویسکوزیته روغن در خودرو بسیار اهمیت دارد، در موتور سیکلت نیز این موضوع صدق می کند. شما باید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی تان از روغن موتور مناسب برای موتور سیکلت خود استفاده کنید.

  اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، باید از روغن هایی که رقیق تر هستند و به اصطلاح گرانروی پایین تری دارند استفاده کنید. در مقابل اگر در مناطق گرمسیری زندگی می کنید باید از روغن موتور با گرانروی بالاتری استفاده کنید. در این صورت روغن به راحتی در پمپ روغن و سایر اجزای روغن کاری موتور جاری می شود و وظیفه خود را به خوبی انجام می دهد.


  آیا می توان از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد؟

  یکی از موضوعاتی که همواره از گذشته تا به امروز مطرح بوده است، استفاده از روغن موتور بنزینی خودرو برای موتور بوده است. بسیاری از افراد گمان می کنند تنها نباید از روغن موتورهای دیزل برای موتور سیکلت استفاده کرد و می توان از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد. به دنبال این موضوع باید بگوییم :

  خیر نمی توان از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد.

  دلایل این موضوع به شرح زیر است:
  همانطور که می دانید در خودرو استفاده از چند نوع روغن مختلف رایج است. هر کدام از این روغن ها وظایف خاص خود را دارند و ویژگی های آنها با یکدیگر متفاوت است؛ حتی مخزن این روغن ها نیز به صورت جداگانه در خودرو تعبیه شده است. این در حالی است که در موتور سیکلت تنها از یک روغن برای تمام اجزا و قطعات موتور استفاده می شود.

  معمولا روغن موتور بنزینی خودرو افزودنی های بیشتری برای کاهش اصطکاک و احتراق وجود دارد. این یک امر طبیعی است، زیرا خودرو نیاز به توان و انرژی بیشتری دارد. اما در انجین موتور سیکلت اینگونه نیست. اگر شما در موتور سیکلت از روغن موتور خودرو استفاده کنید، این افزودنی ها موجب می شود تا سیستم کلاچ دچار فرسایش شود و در عملکرد آن اختلال به وجود آید. در نتیجه قطعات موتور سیکلت دچار آسیب و خرابی می شوند. بنابراین به هیچ عنوان نباید از روغن موتور خودرو برای موتور سیکلت استفاده کرد.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای