کاتالوگ محصولات فیلتر سرکان
با کیفیت محصولات فیلتر سرکان آشنا شوید
 • کاربرد انواع فیلتر خودرو

  فیلترها اجزایی کوچک و بسیار ساده از یک خودرو هستند که اهمیت بسیار بالایی دارند. توجه نکردن به این قطعات ساده و ارزان و عدم تعویض به موقع آن‌ها، در درازمدت می‌تواند آسیب‌های شدیدی به اتومبیل رسانده و هزینه سنگینی روی دوش شما قرار دهد. بنابراین لازم است که انواع فیلتر از قبیل فیلتر روغن، فیلتر بنزین و فیلتر هوا و کابین بیشتر بدانید تا اهمیت وجود آن‌ها را درک کرده و به موقع برای تعویض فیلترهای خودرو، اقدام کنید.

  کاربرد انواع فیلتر خودرو

  هر خودرویی برای حرکت نیاز به سوختن دارد. این سوختن از ترکیب سوخت، اکسیژن و جرقه به وجود می‌آید. سوخت، همان بنزین یا گازوئیل است که بر اساس نوع خودرو، تامین می‌گردد. اکسیژن نیز از هوای اطراف پیشرانه گرفته می‌شود. وظیفه جرقه زدن برای شروع فرآیند سوختن نیز برعهده شمع اتومبیل است. اما برای اینکه فرآیند سوختن و تولید انرژی مورد نیاز موتور خودرو، به بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن انجام شود، لازم است تا سوخت و اکسیژن به خالص‌ترین حالت ممکن و بدون وجود هیچ ذراتی وارد موتور شود. کاربرد اصلی فیلتر هوا، فیلتر بنزین و فیلتر روغن دقیقا تامین این میزان خلوص و تضمین کیفیت بالای سوختن است. البته در برخی خودروها هوای وارد شده به داخل اتاقک خودرو برای تهویه، فیلتر مجزایی دارد که به فیلتر کابین معروف است.

  روغن موتور چیست؟

  برای کنترل گرمای وارد شده به چرخه سوخت و همچنین کاهش اصطکاک بین قطعات مختلف موتور، به وجود ماده‌ای نیاز است که برخلاف آب یا هوا اکسیده نشده و مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد. این ماده همچنین باید بتواند اثرات اکسیدکنندگی هوا در محفظه بنزین را تا جای ممکن کاهش داده و از زنگ زدن محفظه فلزی ممانعت نماید. در صنعت خودروسازی، برای این منظور از ماده‌ای به نام روغن موتور استفاده می‌شود. روغن موتور که خود مثل یک فیلتر عمل می‌کند، مواد حاصل از سایش قطعات موتور را جذب کرده و کیفیت بالای کار موتور را تامین می‌کند. در واقع هرچه روغن موتور تمیزتر باشد، بیشتر عمر کرده و کیفیت کار موتور خودرو را نیز تضمین می‌کند. به همین دلیل لازم است فیلتری مجزا به عنوان فیلتر روغن وجود داشته باشد تا روغن موتور را تمیز کند.

  فیلتر روغن و انواع آن

  فیلتر روغن یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که نقش موثری در طول عمر و عملکرد روغن موتور ایفا می‌کند. برای اینکه روغن تمیز باشد و کیفیت بالای خود را حفظ کند، وجود فیلتر روغن لازم است تا ذرات معلق موجود در روغن موتور را جذب کرده و آن را تصفیه کند. فیلتر روغن همچنین موجب می‌شود که فرآیند روانکاری موتور توسط روغن، به بهترین شکل انجام شود. اگر فیلتر روغن انتخابی شما باکیفیت و مرغوب باشد، باید بتواند ذرات معلق را به شکل موثری جداسازی کند؛ از کاغذهای مرغوب و بادوامی ساخته شده باشد و به راحتی پاره نشود؛ بتواند فشار بالای روغن را تحمل کرده و به خم‌شدگی و فرورفتگی دچار نشود؛ و درنهایت سوپاپ اطمینان داشته باشد تا در صورت کثیف شدن، بر سر راه روغن به موتور قرار نگیرد و مانع ورود روغن نشود. فیلتر روغن سرکان با داشتن این ویژگی‌ها، انتخابی مطمئن و به‌صرفه است.

  انواع فیلتر روغن سرکان به دو دسته فیلتر المنتی و فیلتر پیچی تقسیم می‌شود. فیلتر المنتی به همراه واشر آب‌بندی و قطعات نگهدارنده به فروش می‌رسد. این نوع فیلتر در بازدیدهای دوره‌ای نیاز به تعویض کلی نداشته و فقط باید المنت تصفیه و واشر آب‌بندی را تعویض کنید. از طرفی فیلتر روغن پیچی سرکان، شامل المنت تصفیه، بدنه اصلی و سایر قطعات است که همگی در یک مجموعه قرار داده شده‌اند. فیلترهای پیچی نصب بسیار راحتی دارند و در بازدید دوره‌ای، کل پکیج یکجا تعویض می‌گردد.

  فیلتر هوا

  همانطور که گفتیم، کیفیت فرآیند سوخت، به کیفیت و خلوص هوای وارد شده به موتور نیز بستگی دارد. فیلتر هوا قطعه‌ای بسیار مهم است که وظیفه پاک کردن هوای اطراف پیشرانه و جذب ذرات گردوغبار یا رطوبت هوا را برعهده دارد. هوای اطراف ما بسیار آلوده بوده و اگر با همین میزان آلودگی وارد موتور شود، به قطعات داخلی آن آسیب می‌رساند. بعلاوه آلودگی هوا، باعث می‌شود که احتراق به درستی انجام نشده و میزان مصرف سوخت و در نتیجه درصد آلایندگی خودرو، افزایش یابد. به همین دلیل لازم است فیلتری به عنوان فیلتر هوا در مسیر ورود هوا قرار داده شود تا کیفیت هوای ورودی به موتور را تضمین کند.

  در برخی خودروها مانند پراید و ساینا، فیلتر هوا و فیلتر کابین در هم ادغام شده و وظیفه تهویه هوای درون کابین خودرو نیز برعهده فیلتر هوا است. بنابراین سلامت و تمیزبودن فیلتر هوا بسیار مهم بوده و باید در فواصل منظم، تعویض گردد.

   فیلتر بنزین

  مانند فیلتر هوا و فیلتر روغن، فیلتر بنزین نیز قطعه‌ای مهم است. صافی بنزین وظیفه دارد که آلاینده‌های درون بنزین و رسوبات آن در باک بنزین را جذب خود کند. در این صورت، این ذرات معلق بر اثر تکان‌های خودرو وارد پیشرانه نشده و سلامت موتور و کیفیت سوخت، حفظ می‌گردد. زمان تعویض فیلتر بنزین به نوع خودرو و شهر محل زندگی شما بستگی دارد؛ اما به طور متوسط هر 20 تا 25 کیلومتر مسیر، نیاز به یک صافی بنزین جدید دارد.

  علائم خرابی فیلتر بنزین

  خرابی فیلتر بنزین و زمان تعویض آن را می‌توان با مشاهده مشکلات زیر در اتومبیل متوجه شد :

  • لرزش‌های شدید خودرو در حالت درجا
  • کاهش کشش موتور در سربالایی‌ها یا هنگام روشن کردن کولر
  • روشن نشدن موتور با تک استارت
  • تغییر صدای نرمال پمپ بنزین
  • افزایش مصرف سوخت و کاهش راندمان خودرو

  مشخصات فیلتر باکیفیت

  بهترین فیلتر خودرو، فیلتری است که بر روی بدنه خود علامت و کد استاندارد قابل پیگیری داشته باشد. پیش از خرید فیلتر روغن یا بنزین، به بدنه فیلتر دقت کنید که دچار فرورفتگی یا قرشدگی نباشد. یک بسته بندی مناسب، می‌تواند فیلتر را تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، به خوبی محافظت کند و از آسیب دور نگه دارد.

  بهتر است هنگام خرید فیلتر خودرو، برندی را انتخاب کنید که خدمات پس از فروش داشته و محصول خود را گارانتی کند. بعلاوه باید بتوانید با پشتیبانی شرکت تولیدکننده تماس گرفته و از خدماتی مانند مشاوره تلفنی رایگان و اعزام کارشناس بهره ببرید. همه این مشخصه‌ها در محصولات برند سرکان وجود دارد.

  اگر قصد خرید و یا اطلاع از قیمت فیلتر هوا، قیمت فیلتر صافی بنزین یا قیمت فیلتر روغن سرکان را دارید، به صفحه محصولات سرکان مراجعه کنید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای